1. Start
 2. Dokumenty
 3. Quick File Renamer
 4. Przypadki użycia
 5. Edytor plików *.QFL

Edytor plików *.QFL

EDYTOR PLIKÓW QFL to wbudowana w QFR funkcja, która służy, jak sama nazwa wskazuje, do edycji (również tworzenia) plików QFL. Są one niezbędne gdy użytkownik chce podzielić pliki na foldery zgodnie z informacjami w ZoSIA/SwA.

Kliknięcie przycisku ’EDYTOR’ w zakładce ’PLIKI I KATALOGI Z PLIKU QFL’ spowoduje wyświetlenie okna edytora.

Działanie ’EDYTORA’ polega na przetworzeniu tekstu pobranego ze strony ZoSIA lub Szukaj w Archiwach, na której użytkownik będzie miał wyświetlone informacje o sygnaturach, które zeskanował do postaci pliku *.QFL. Pobieranie tych informacji polega na:

 • Otworzeniu odpowiedniej strony w przeglądarce
 • Skopiowaniu całej zawartości (CTRL+A -> CTRL+C)
 • Wklejeniu (CTRL+V) skopiowanych treści do okna ’DANE DO PRZETWORZENIA

Następnie użytkownik powinien zdefiniować zasady przetwarzania wklejonych danych. Domyślnie QFR posiada już wypełnione odpowiednie pola właściwymi wartościami. Jednak, w przyszłości mogą zaistnieć pewne zmiany na stronach ZoSIA/SwA i może zajść konieczność zmiany tych ustawień.

Program QFR będzie oczywiście aktualizowany aby był kompatybilny z systemami, z których pozyskuje dane. Idealnym rozwiązaniem byłoby gdyby QFR miał możliwość bezpośredniego połączenia się z bazą danych ZoSIA i wyciagnięcia potrzebnych informacji, niestety możliwość takiego rozwiązania jest niezależna ode mnie.

1. Wyszukanie odpowiednich danych
 • Użytkownik wchodzi na stronę ZoSIA lub Szukaj w Archiwach z wykazem jednostek, które zeskanował.
 • Zaznacza całą zawartość strony (np. CTRL+A) i kopiuje ją do schowka (np. CTRL+C)
2. Wprowadzenie danych do edytora

Skopiowane w poprzednim kroku dane należy wkleić do okna ’DANE DO PRZETWORZENIAza pomocą kombinacji CTRL+V lub za pomocą menu podręcznego po naciśnięciu PRAWEGO KLAWISZA MYSZY w tym oknie.

 

3. przetwarzanie danych i zapisywanie

Jeżeli z jakiegoś powodu w polach ’ZNAK’, ’ZAMIEŃ NA TEN ZNAK’, ’WSTAW NA POCZĄTEK’ nie ma wpisów odpowiednio dla pól:

    • Ukośnik '/’
    • Średnik ’;’
    • Średnik ’;’

Należy właśnie te znaki wprowadzić a następnie użyć przycisku ’PRZETWÓRZ DANE’. Pozostanie jeszcze kilka/naście linii, które niestety trzeba usunąć ręcznie, tak aby pozostały jedynie wiersze w następującej postaci:

;35;1;0;1.1.1;2
;35;1;0;1.1.1;3
;35;1;0;1.1.1;4
;35;1;0;1.1.1;5
;35;1;0;1.1.1;6
;35;1;0;1.1.1;7
;35;1;0;1.1.1;8
UWAGA! Ważne jest aby każda linia zaczynała się od średnika! Można wstawić dowolny znak/ciąg znaków za pomocą pola 'WSTAW NA POCZĄTEK'

Następnie użytkownik ma możliwość zmodyfikowania tego co wygenerował, ręcznie wpisując wartości, chociaż nie jest to wskazane. Z zasady dane pobrane z ZoSIA/SwA są ’TYMI PRAWIDŁOWYMI’ i tak też pliki powinny się nazywać. Takiej edycji można dokonać zarówno w oknie, do którego wklejono dane, jak i po wpisaniu ich do ’TABELI PODGLĄDU’ w tej tabeli. W przypadku edycji w polu tekstowym , przed zapisaniem danych do pliku *.QFL należy wpisać wszystko do ’TABELI PODGLĄDU’. Są to ostateczne dane, które są zapisywane. To co znajduje się w polu tekstowym zostanie utracone.

Programowe usunięcie zbędnych linii po przetworzeniu jest oczywiście możliwe, jednak zrezygnowałem z implementacji, gdyż nie jestem wstanie przewidzieć co i jak użytkownik wklei do okna. Jeżeli na sztywno ustawiłbym usuwanie konkretnych linii mogłoby się okazać, że użytkownik traci informacje na których mu zależy, tylko dlatego, że skopiował o jeden wiersz za dużo czy za mało niż ja to przewidziałem.

Użytkownik ma również możliwość wczytania uprzednio przygotowanego pliku *.QFL za pomocą odpowiedniego przycisku.

Czy ten artykuł był przydatny? Tak Nie

Jak możemy pomóc?

Dodaj komentarz